Hydroizolacja to inaczej ochronna warstwa, której głównym zadaniem jest zabezpieczanie danej powierzchni przed uszkodzeniami wskutek działania wody i wilgoci. To podstawowy i zarazem jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę budynku przed wspomnianymi czynnikami. Hydroizolację wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów jeszcze przed ułożeniem płytek czy innych okładzin.
Rodzaje hydroizolacji
Wyróżniamy kilka rodzajów hydroizolacji. W zależności od warstw ochronnych i przeznaczenia są to m.in. hydroizolacje:
- lekkie (przeciwwilgociowe) – gdy konstrukcja znajduje się powyżej poziomu wody gruntowej,
- średnie (przeciwwodne) – wzmocnione, dlatego zapewniają ochronę nawierzchni mających bezpośredni kontakt z wodą opadową,
- ciężkie (przeciwwodne) – wykorzystywane do zabezpieczania powierzchni narażonych na silne ciśnienie hydrostatyczne.
Kolejny często używany podział dzieli hydroizolacje ze względu na tzw. spoiwo, czyli substancje o działaniu izolacyjnym, użyte do ich produkcji. Tutaj wyróżnia się m.in. hydroizolacje na bazie:
- smoły i bitumów,
- dyspersji żywic sztucznych,
- preparatów mineralno-polimerowych,
- preparatów wieloskładnikowych.
Dzięki temu można zabezpieczyć każdą powierzchnię w zależności od zapotrzebowania i preferencji.
3 powody, dlaczego warto skorzystać z hydroizolacji
Wilgoć ma wysoce negatywny wpływ na stan techniczny budynków, także mieszkalnych, ponieważ powoduje osłabianie struktury, a więc w konsekwencji – niszczenie materiałów budowlanych. Wskutek działania wilgoci pojawiają się grzyby i pleśnie. Wszystko przekłada się na pogorszenie komfortu zamieszkiwania, a nawet przebywania w takich budynkach.
Chronisz swoje zdrowie
Grzyby i pleśnie to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Dłuższe przebywanie w ich pobliżu powoduje bóle głowy, ogólne zmęczenie, brak energii i motywacji, zapalenia zatok czy osłabienie układu odpornościowego. Częściej łapiemy infekcje, gorzej śpimy, a wdychane powietrze ma niższą jakość. Brak grzybów i pleśni jest szczególnie ważny, gdy pomieszczenia zamieszkują dzieci, osoby starsze lub z chorobami przewlekłymi, ale nie tylko. Warto zadbać o własne zdrowie, aby na przyszłość uchronić się przed wieloma chorobami.
Zapewniasz odpowiednią izolację cieplną
Wilgoć i woda zmniejszają izolację cieplną, co z kolei prowadzi do zwiększania kosztów ogrzewania budynku. Z pewnością długoterminowa cena ostatecznych rachunków będzie wyższa niż kwota, którą należy wydać na hydroizolację. Nie trzeba już podkreślać faktu, że chętniej przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest ciepło i przyjemnie. Chętniej również stąpamy po podłożu, gdy nie czujemy pod stopami wilgoci i zimna.
Dbasz o budynek
Jak wspomniano wcześniej, już sama wilgoć powoduje niszczenie materiałów budowlanych, nie mówiąc o wodzie, której działanie jest jeszcze intensywniejsze. W krótkim czasie można pożegnać się nawet w trwałymi tworzywami użytymi podczas budowy. Dodatkowo wilgoć zwiększa ryzyko korozji elementów metalowych. Generuje to dodatkowe koszta, które należy pokryć wymieniając części konstrukcyjne. W niektórych przypadkach jest to wręcz nie do wykonania. Aby zagwarantować sobie komfort i spokój psychiczny na długie lata warto zadbać o tak podstawowy element już na samym początku.
Gdzie można użyć hydroizolacji?
Hydroizolacja to kombinacja odpowiednich składników poddanych obróbce technologicznej, co umożliwia stworzenie ochronnej bariery na podłożu. Dzięki temu można zabezpieczać niemal każdą powierzchnię. Najczęściej chroni ona:
- tarasy,
- balkony,
- sauny,
- pralnie,
- łazienki.
Można jednak zastosować ją na każdą powierzchnię, która ma styczność z wilgocią czy wodą. Duża uniwersalność sprawia, że hydroizolacja chroni zarówno podłogi, jak i ściany. Docelowe miejsce jej użycia zależy więc od indywidualnych potrzeb. Z pewnością każdy powinien pomyśleć o tak praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniu.