Hydroizolacja to specyficzny rodzaj zabezpieczania przed wodą. Znajduje powszechne zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach i miejscach szczególnie narażonych na szkodliwe działanie wody czy wilgoci. W praktyce zabezpiecza się nią każdy dom czy mieszkanie, co znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników.
Co to jest hydroizolacja?
Hydroizolacją nazywamy powłoki ochronne, które nakłada się na daną powierzchnię celem zabezpieczenia jej przed wodą i wilgocią. W zależności od typu może mieć różne właściwości i parametry, choć najczęściej wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje hydroizolacji:
- przeciwwodną – chroniącą przed wodami gruntowymi lub deszczówką, która przy problemach z odpływem może przesączać przez fundamenty]
- przeciwwilgociową – chroniącą elementy obiektu przed wodą niewywierającą ciśnienia
Na przykładzie łazienki mogłoby się wydawać, że rzetelnie ułożone płytki są szczelne i woda z pewnością nie przedostanie się pod ich warstwę. Nie jest to jednak prawdą, zwłaszcza w sytuacjach, gdy płytki posiadają mikropęknięcia lub gdy wraz z upływem czasu w spoinach pojawiają się ubytki. Obecność hydroizolacji sprawia, że działanie wilgoci i wody nie będzie mieć działania destrukcyjnego.
Zastosowanie hydroizolacji w praktyce
Choć powłoki ochronne można zastosować w dowolnym miejscu, warto wiedzieć, gdzie hydroizolacja sprawdzi się szczególnie dobrze.
Pomieszczenia położone poniżej poziomu gruntu
W pierwszej kolejności na myśl przychodzą wszelkie pomieszczenia zlokalizowane na poziomie gruntu lub poniżej jego poziomu. Mowa głównie o piwnicach i lokalach w suterenach. Wówczas chroni się zarówno podłogi, jak i ściany. Celem stosowania hydroizolacji jest zabezpieczenie pomieszczeń przed wodą gruntową, która może niszczyć fundamenty i ściany, przyczyniając się do rozwoju pleśni i patogennych grzybów.
Łazienki
Równie często hydroizolacje stosuje się w łazienkach i toaletach. Zwłaszcza wykafelkowanych, ponieważ fugi nie chronią przed przenikaniem wilgoci pod płytki. Po pewnym czasie woda zacznie przenikać do wnętrza murów, co będzie miało poważne i kosztowne konsekwencje. Łazienki są szczególnie narażone na wilgoć w związku z częstymi kąpielami. Przy braku hydroizolacji, po krótkim czasie zauważymy nieestetyczny nalot. Nie tylko brzydko pachnie, ale i jest siedliskiem szkodliwych dla zdrowia grzybów. Hydroizolację należy zastosować zwłaszcza przy brodzikach, wannach, prysznicu czy umywalce.
Miejsca użytku publicznego
Brak hydroizolacji w miejscach przeznaczenia publicznego jest jednym z podstawowych błędów, na szczęście w dzisiejszych czasach niemal niespotykanym. Jej obecność jest szczególnie wskazana w przypadku korytarzy szpitalnych, podłóg w sklepach, hal i obiektów sportowych czy banków. Chodzi o wszystkie miejsca, do których ludzie wchodzą nie zmieniając obuwia. W deszczowe dni oraz zimą wraz z butami wnosimy do takich miejsc błoto, wodę czy śnieg.
Wilgoć nierzadko ma kontakt z podłogą przez cały dzień. Warto zabezpieczyć takie lokale, nie wspominając już o masarniach, salonach kosmetycznych i kuchniach restauracyjnych.
Balkony i tarasy
Elementy architektoniczne wystające poza obrys budynku są narażone na niszczące działanie deszczówki i wilgoci. Wybierając rodzaj hydroizolacji należy zwrócić uwagę na wiele parametrów – czy taras styka się z gruntem, czy posiada zadaszenie, a nawet jakiej jest wielkości. Inne zabezpieczenie zastosujemy pod płytki ceramiczne, a jeszcze inne pod deski. Bez względu na to, każdy balkon czy taras wymaga hydroizolacji.