Do czego warto stosować hydroizolacje?

Chcielibyśmy zainteresować państwa naszą ofertą usług oraz zaprosić do współpracy

dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje

Hydroizolacja to specyficzny rodzaj zabezpieczania przed wodą. Znajduje powszechne zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach i miejscach szczególnie narażonych na szkodliwe działanie wody czy wilgoci. W praktyce zabezpiecza się nią każdy dom czy mieszkanie, co znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników.

Co to jest hydroizolacja?

Hydroizolacją nazywamy powłoki ochronne, które nakłada się na daną powierzchnię celem zabezpieczenia jej przed wodą i wilgocią. W zależności od typu może mieć różne właściwości i parametry, choć najczęściej wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje hydroizolacji:

  • przeciwwodną – chroniącą przed wodami gruntowymi lub deszczówką, która przy problemach z odpływem może przesączać przez fundamenty]
  • przeciwwilgociową – chroniącą elementy obiektu przed wodą niewywierającą ciśnienia

Na przykładzie łazienki mogłoby się wydawać, że rzetelnie ułożone płytki są szczelne i woda z pewnością nie przedostanie się pod ich warstwę. Nie jest to jednak prawdą, zwłaszcza w sytuacjach, gdy płytki posiadają mikropęknięcia lub gdy wraz z upływem czasu w spoinach pojawiają się ubytki. Obecność hydroizolacji sprawia, że działanie wilgoci i wody nie będzie mieć działania destrukcyjnego. 

Zastosowanie hydroizolacji w praktyce

Choć powłoki ochronne można zastosować w dowolnym miejscu, warto wiedzieć, gdzie hydroizolacja sprawdzi się szczególnie dobrze.

Pomieszczenia położone poniżej poziomu gruntu

W pierwszej kolejności na myśl przychodzą wszelkie pomieszczenia zlokalizowane na poziomie gruntu lub poniżej jego poziomu. Mowa głównie o piwnicach i lokalach w suterenach. Wówczas chroni się zarówno podłogi, jak i ściany. Celem stosowania hydroizolacji jest zabezpieczenie pomieszczeń przed wodą gruntową, która może niszczyć fundamenty i ściany, przyczyniając się do rozwoju pleśni i patogennych grzybów.

Łazienki

Równie często hydroizolacje stosuje się w łazienkach i toaletach. Zwłaszcza wykafelkowanych, ponieważ fugi nie chronią przed przenikaniem wilgoci pod płytki. Po pewnym czasie woda zacznie przenikać do wnętrza murów, co będzie miało poważne i kosztowne konsekwencje. Łazienki są szczególnie narażone na wilgoć w związku z częstymi kąpielami. Przy braku hydroizolacji, po krótkim czasie zauważymy nieestetyczny nalot. Nie tylko brzydko pachnie, ale i jest siedliskiem szkodliwych dla zdrowia grzybów. Hydroizolację należy zastosować zwłaszcza przy brodzikach, wannach, prysznicu czy umywalce.

Miejsca użytku publicznego

Brak hydroizolacji w miejscach przeznaczenia publicznego jest jednym z podstawowych błędów, na szczęście w dzisiejszych czasach niemal niespotykanym. Jej obecność jest szczególnie wskazana w przypadku korytarzy szpitalnych, podłóg w sklepach, hal i obiektów sportowych czy banków. Chodzi o wszystkie miejsca, do których ludzie wchodzą nie zmieniając obuwia. W deszczowe dni oraz zimą wraz z butami wnosimy do takich miejsc błoto, wodę czy śnieg. 

Wilgoć nierzadko ma kontakt z podłogą przez cały dzień. Warto zabezpieczyć takie lokale, nie wspominając już o masarniach, salonach kosmetycznych i kuchniach restauracyjnych. 

Balkony i tarasy

Elementy architektoniczne wystające poza obrys budynku są narażone na niszczące działanie deszczówki i wilgoci. Wybierając rodzaj hydroizolacji należy zwrócić uwagę na wiele parametrów – czy taras styka się z gruntem, czy posiada zadaszenie, a nawet jakiej jest wielkości. Inne zabezpieczenie zastosujemy pod płytki ceramiczne, a jeszcze inne pod deski. Bez względu na to, każdy balkon czy taras wymaga hydroizolacji.