Hydroizolacje to inaczej specjalne powłoki ochronne, nakładane celem zabezpieczenia danej powierzchni przed wilgocią i wodą. Wyróżniamy kilka rodzajów hydroizolacji ze względu na ich właściwości. W dzisiejszych czasach ich stosowanie jest wręcz niezbędne, aby cieszyć się komfortowym i bezpiecznym życiem domowym. Jak wygląda to w praktyce i gdzie konkretnie można je zastosować?
Rodzaje hydroizolacji
Podstawowy podział wyróżnia hydroizolację wodną i hydroizolację przeciwwilgociową. Zadaniem tej pierwszej jest ochrona elementów budynku przed wodą gruntową lub deszczówką, które mogą przesączać przez fundamenty. Z kolei hydroizolacja przeciwwilgociowa stosowana jest powszechnie w domach i mieszkaniach celem zabezpieczania przed wodą niewywierającą ciśnienia.
Hydroizolacja – gdzie warto ją posiadać?
W związku z tym, że głównym przeznaczeniem hydroizolacji jest ochrona elementów budynku przed wilgocią, z powodzeniem możemy zastosować ją we wszystkich pomieszczeniach narażonych na destrukcyjne i negatywne działanie wody.
Są to przede wszystkim:
- łazienki
- schody zewnętrzne
- piwnice
- poddasza
- balkony i tarasy
Decydując się na hydroizolację najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów. Nie tylko zapewnią jej prawidłowe wykonanie, ale również dobiorą odpowiedni jej rodzaj w zależności od przeznaczenia. Na wstępie należy bowiem uwzględnić kilka czynników, takich jak choćby stopień obciążenia wilgocią w danym miejscu, kształt i typ zabezpieczanego budynku czy kondycja chronionej powierzchni.
Hydroizolację zastosujemy szczególnie w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poziomie lub poniżej poziomu gruntu. Chronić można zarówno fundamenty, jak i podłogi czy ściany. Będzie ona nieoceniona również w pomieszczeniach firmowych i publicznych, np. salonach kosmetycznych, kuchniach czy sklepach mięsnych, gdzie powierzchnie są stale narażone na działanie wody.
Korzyści z posiadania hydroizolacji
Przenikanie wilgoci w niezabezpieczonych miejscach może doprowadzić do rozwoju grzyba, który nie tylko nieprzyjemnie pachnie, ale i szkodzi zdrowiu. Unoszące się w powietrzu zarodniki powodują m.in. bóle głowy, alergie, bezsenność, problemy z koncentracja czy ogólne złe samopoczucie. Stosowanie hydroizolacji w pomieszczeniach narażonych na działanie wody czy wilgoci ma więc wiele korzyści zdrowotnych.
Z kolei zabezpieczenie podłogi (np. w łazience) uchroni przed przypadkowym zalaniem pomieszczeń znajdujących się poniżej. Może to mieć miejsce podczas awarii pralki, kąpieli dzieci czy przy pęknięciu rur. Każdemu zaleca się zabezpieczenie hydroizolacją brodzika prysznicowego czy okolic wanny. Ma to szczególne znaczenie w domach wielorodzinnych i blokach.