Hydroizolacja – fakty i mity

Chcielibyśmy zainteresować państwa naszą ofertą usług oraz zaprosić do współpracy

dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje

Nie każdy, kto stoi przed budową domu, pamięta o kwestiach takich jak hydroizolacja. Obecnie jednak dostępność wszelkich rozwiązań tego rodzaju jest na tyle obszerny, że z pewnością każdy może dostosować hydroizolację do swojego domu – a polecane jest dokonanie tego, ponieważ zamontowanie hydroizolacji niesie ze sobą mnóstwo niewątpliwych korzyści.

Dowiedz się więcej na temat tej technologii – tłumaczymy, z jakiego powodu warto ją zamontować, czy jest to kwestia bardzo kosztowna, jakie rodzaje hydroizolacji można znaleźć na rynku oraz rozwiejemy kilka mitów na ten temat.

Hydroizolacja – do czego jest stosowana?

Obecnie na rynku najpopularniejsze rozwiązania w tym zakresie są dwa – mowa tutaj o hydroizolacji przeciwwodnej oraz hydroizolacji przeciwwilgociowej. Czym się w praktyce różnią, można bez problemu wywnioskować z samego nazewnictwa.

A w jakiej sytuacji warto zastosować jedno lub drugie rozwiązanie? Przede wszystkim wtedy, gdy dom znajduje się na podmokłym terenie, który pod względem czysto geologicznym narażony jest na moknięcie. W takich sytuacjach hydroizolacja będzie zasadna przede wszystkim w piwnicy, której będzie groziło zalanie, ale także na wszelkich pokojach na parterze. W zależności od tego, na jakie ciśnienie wody są narażone fundamenty domu, można zdecydować się na izolację przeciwwilgociową w obliczu wody o niskim ciśnieniu oraz na izolację przeciwwodną w obliczu wody o ciśnieniu znacznie wyższym.

Hydroizolacja zapewni ochronę przed chociażby przemakaniem podłóg i ścian, a co za tym idzie, zagwarantuje bezpieczeństwo od grzybów, pleśni oraz, łopatologicznie rzecz ujmując, drobnych domowych powodzi.

Hydroizolacja – czy zawsze się przyda?

Wokół hydroizolacji nagromadziło się już mnóstwo mitów, które warto rozwiać lub potwierdzić. Przede wszystkim w powszechnym mniemaniu uważa się, że jeśli dom jest pozbawiony piwnicy, to w każdej sytuacji wystarczyć będzie izolacja przeciwwilgociowa. Nic bardziej mylnego – wszystko zależy bowiem od warunków związanych z położeniem oraz charakterystyką danego budynku i terenów wokół niego i nie można przesądzać, że izolacja przeciwwodna nie będzie potrzebna. W zaskakująco dużej części takich przypadków nie będzie można się bowiem bez niej obejść, co potwierdzi każdy specjalista działający w tej branży i mający na koncie chociaż kilka hydroizolacji tego rodzaju.

Kolejny bardzo często powtarzany mit dotyczy tego, że kiedy stosujemy na fundamenty beton wodoodporny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrezygnować z hydroizolacji podziemnych części budynku. Jest to kolejny mit, który niestety trzeba obalić – o ile beton wodoodporny jest z pewnością bardzo korzystnym, solidnym rozwiązaniem, o tyle nie warto rezygnować z hydroizolacji, ponieważ to właśnie ona tutaj “rządzi” jeśli chodzi o ochronę domu przed zgubnymi czynnikami związanymi z wodą oraz gromadzeniem się wilgoci.